Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki nieprawidłowego wykorzystania przedstawionych tu informacji.

ekran
Wielkość ekranu.

Przekątną ekranu mierzy się pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Trudno zdecydować się na konkretny rozmiar naszego ekranu. Dla ułatwienia czy będzie pasował do naszego pomieszczenia należy wyciąć sobie z np. grubszej tektury rozmiar ekranu jaki chcemy kupić. Najlepiej wykonać 2-3 atrapy. Jest to prosty, tani i szybki sposób na wybranie odpowiedniego rozmiaru ekranu. Pamiętajmy, że nie zawsze większy wyświetlacz, to lepszy odbiór obrazu. Jeśli będzie za duży, to oglądanie stanie się bardzo męczące. Natomiast za mały, to dużo na nim nie zobaczymy.

Wszystko zależy od odległości oglądającego od ekranu - musimy więc zmierzyć odległość siedzenia od telewizora. Odległość widza od ekranu łatwo wyliczyć matematycznie. Przyjmuje się, że na każdy cal (1"= 2,54cm) przekątnej obrazu nowych telewizorów przypada średnio ok. 3,85 cm odległości (nie dotyczy to ekranów CRT). Dla telewizorów CRT odległość ta powinna być przynajmniej dwukrotnie większa, ale kto dzisiaj kupuje takie telewizory. Zresztą CRT trudno już kupić, ponieważ ich produkcja zanika.

typy telewizorów
stary telewizor CRT

CRT - stara technologia wyświetlająca obraz w telewizorach z kineskopem. Obecnie już takie telewizory nie są już produkowane.
Plazmowe - pod wpływem napięcia elektrycznego występuje świecenie plazmy. Nie zdobyły dużej popularności.
LCD - ekran zbudowany z maleńkich komórek z ciekłym kryształem.
LED - to taka ulepszona wersja LCD, różnica polega na źródle podświetlenia matrycy (LCD - lampy fluorescencyjne; LED – diody LED).

OLED - podświetlenie matrycy organicznymi diodami LED (każda dioda tworzy jeden piksel).
QLED (Organic Light Emitting Diode) technologia na LCD oparta na kropce kwantowej (QLED ulepszona technologia LED). QLED cechuje większy kontrast, wyższą jasność, rewelacyjne odwzorowanie białego koloru oraz niski czas reakcji.

matryca
matryca telewizora Technologia podświetlania matrycy wpływa na jakość obrazu, kolorystykę, częstotliwość odświeżania. Obecnie występuje kilka technologii, każda ma swoje zalety i wady.
LED jest następcą LCD i różni się źródłem podświetlania matrycy (patrz typy tv). Matryce LED dają nam dobrą jasność obrazu i pobierają mniej energii niż LCD. Nowa technologia podświetlenia matrycy zmniejszyła wagę telewizora.

Przy zakupie telewizora zwróćmy uwagę, w jakiej technologii został wykonany ekran, w TFT czy w IPS.
IPS daje nam lepszą jakość barw i szersze kąty widzenia. TFT daje nam głębszą czerń i większą szybkość odświeżania, którą zauważymy w dynamicznych scenach przy wykorzystaniu telewizora do Xboxa lub PlayStation.
Technologia OLED daje nam bardzo dokładny obraz. W matrycach OLED sterowaniem światłem pojedynczych pikseli uzyskujemy bardzo dobrą czerń i kontrast. Daje to nam ostry obraz o wyraźnych detalach, a głęboka czerń jest bardzo dobrym tłem dla żywych kolorów.
Czas reakcji matrycy wynosi około 0,01 milisekundy, co jest rekorowym osiągnięciem. Żywotność matrycy jest duża, ok. 100 tys. godzin.
Wadą jest problem z odwzorowaniem naturalnej i równomiernej bieli.
Matryce w Smart TV UHD 4K występują przeważnie w dwóch rodzajach: VA i IPS. Matryce VA posiadają lepszy kontrast i lepiej odwzorowują czerń oraz mają lepszą ostrości obrazów w ruchu.
Podsumowanie i dla utrwalenia podstawowej wiedzy o matrycach telewizorów
Zadaniem matrycy telewizora jest wyświetlanie obrazu. Matryca LCD
Mamy tu dwa typy matrycy: VA i IPS. Matryca VA daje bardzo dobry kontrast, zmniejsza rozmycie przy dynamicznym scenach, ale najlepsze efekty uzyskamy siedząc na wprost telewizora z powodu VA słabych kątów widzenia. Matryca IPS posiada szeroki kąt widzenia.
Matryca LED Jest ulepszoną wersją matrycy LCD o lepszej jakości obrazu, kolorów i jest bardziej energooszczędna.
Matryca QLED Bardzo dobre natężenie kolorów, fajne barwy, wspiera technologię HDR.
Matrtyca OLED Ta matryca daje idealną czerń, bardzo dobry kontrast, poniewaź każdy piksel matrycy świeci oddzielnie. Wspiera technologię HDR, daje szerokie kąty widzenia, bardzo dobra płynność obrazu. Jednak telewizory z matrycą OLED mają odblaskową powłokę, co daje dyskomfort w czasie oglądania w nasłonecznionym miejscu

rozdzielczość
rozdzielczość ekranu tv Rozdzielczość ekranu jest podstawowym parametrem wyświetlacza określającym ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Rozdzielczości wpływa na jakość przekazywanego obrazu.

HD Ready

Parametr ten informuje nas, że telewizor pracuje w rozdzielczości 720p. Telewizory LCD lub LED-owe z HD Ready występują najczęściej w rozdzielczości 1366×768, 1280×720 lub 1024×768 i obrazy nie są wysokiej jakości - głębia kolorów i ostrości jest słabsza.

To przestarzała technologia stosowana w najtańszych telewizorach i pomału odchodzi do lamusa.

Full HD

Full HD oferuje wyższą jakość obrazu i pracę w rozdzielczości High Definition, czyli 1920×1080 pikseli. Obecnie telewizja cyfrowa nie nadaje sygnału o tak wysokiej jakości, ale możliwości takiego telewizora przydadzą się w czasie gry konsoli (nowe gry). Również oglądając filmy z Blu-ray lub na YouTube, pod warunkiem, że nasz telewizor posiada system Smart TV.
Kując telewizor w technologii Full HD, wybierajmy większe modele, bo wtedy maksymalnie wykorzystamy jego parametry.

4K

telewizor 4K Jest obecnie najlepszą rozdzielczością, ale oglądając filmy na Blu-ray czy też grając na konsoli, nie zauważymy większej różnicy między Full HD a 4K.
Mało jest programów nadających w tej rozdzielczości. 4K możemy wykorzystać głównie serwisach VOD lub Smart TV. 4K jest standartem kinowym o rozdzielczości 4096×2160 pikseli. Ze względu na ceny, telewizory 4K jeszcze trochę poczekają na powszechną popularność.

Zaczynają pojawiać się telewizory wyświetlające obraz w rozdzielczości 8K, ale to melodia przyszłości.

UHD

UHD - jest standartem telewizyjnym o rozdzielczości 3840x2160. Nazwa UHD (Ultra HD) jest używana zamiennie z 4K.
UHD i 4K, to nie to samo. 4K jest standardem kinowym (Digital cinema 4K DCI) i odnosi się do rozdzielczości 4096×2160.
W celach marketingowych zamiast UHD stosuje się nazwę 4K. Czasami w opisach telewizorów nazwy te podawane są razem "4K Ultra HD", a wystarczyłaby poprawna nazwa UHD (Ultra HD).
Ważnym parametrem telewizorów Ultra HD jest HDR (High Dynamic Range). Wyświetlany obraz jest pełny szczegółów w bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych tonach. Technologia HDR występuje w kilku standardach różniących się nieco między sobą (HDR10, HDR Dolby Vision).


odświeżanie

Częstotliwość odświeżania obrazu wyraża się w hercach: 60, 100, 120, 240 Hz i więcej (60 Hz oznacza odświeżanie obrazu 60 razy na sekundę). Większa częstotliwość odświeżania, to więcej klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy. Ludzkiemu oku trudno zauważyć różnicę w przy częstotliwości odświeżenia przekraczającej 75 Hz.
Większa częstotliwość odświeżania przekłada się na lepszą płynnością ruchu i redukcję smużenia w dynamicznych scenach. Telewizory wartością odświeżania 60 Hz mogą zamazywać dynamiczne sceny, np. w czasie zawodów sportowych.

Różnica między 60 a 120 Hz – jest widoczna w nowszych telewizorach, przy obrazie o większej rozdzielczości. W telewizorach 3D mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym obrazem i wymagane są wartości wynoszące kilkaset Hz - najnowsze modele mają nawet 600H.
Część producentów stosuje w telewizorach dodatkowe technologie dodające klatki w obrazie, co powoduje, że nawet przy słabszej częstotliwości odświeżania sceny dynamiczne nie wyglądają na rozmyte.
Problemu z nieostrością obrazu nie mają telewizory plazmowe.

jaki kupic telewizor
jaki telewizor kupić

Technologia CRT (telewizory kinoskopowe) już nie jest stosowana, a telewizory plazmowe nie są zbyt popularne, dlatego w opisie pomijam je.
Przedstawiam opisy telewizorów popularnych w różnych w technologiach oraz w technologiach wchodzących na rynek lub będących w powijakach.

Telewizory LCD

Telewizory LCD z wykorzystaniem źródła światła z lampy fluorescencyjnej jeszcze nie dawno dominowały na rynku. Obecnie ceny LCD-ków wyraźnie spadły, ponieważ ta technologia wypierana jest przez podświetlanie matrycy diodami LED. Warto jednak posiadać telewizor LCD jako dodatkowy punkt rozrywki, który pogodzi dwie strony w dylemacie co oglądamy (Ja mecz, a Ty coś tam, coś tam).

Kupując LCD warto zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy, który powinien wynosić poniżej 8 ms. Wyższy czas reakcji matrycy powoduje smużenie przy wyświetlaniu scen dynamicznych.
LCD podświetlane lampami CCFL dobrych producentów też mają dobrą jakość obrazu.
Zalety LCD - niska cena
Brak promieniowania elektromagnetycznego.
Niski pobór energii.
Dobra jasność obrazu - ułatwia oglądanie w pomieszczeniu o dużym nasłonecznieniu.
Dobra ostrość - w natywnej rozdzielczości obraz charakteryzuje się bardzo dobrą ostrością.
Natywna rozdzielczość oznacza, domyślna najlepsza dla danego monitora, np. 1920x1080 i w takiej rozdzielczości obraz będzie wyglądał najlepiej. W innych rozdzielczościach mogą pojawić się problemy.
Duża rozdzielczość - generuje obraz w wysokiej rozdzielczości, również Full HD.
Są lekkie, mają nieduże gabaryty - można montować na ścianie.
Stabilność obrazu - nie migocze.
Wady LCD
Niska częstotliwości odświeżania - większości LCD odświeżaniem jest o wartości 50 Hz. W dynamicznych scenach obraz może być delikatnie rozmazany.
Wyświetlanie głębokiej czerni - na ekranie nie zobaczymy właściwej czerni, będzie to raczej kolor ciemno-szary.
Smużenie - tylko, gdy matryca posiada długi czas reakcji (powyżej 8 ms).
Telewizory LED

Nazwa „telewizor LED” jest umowna, jest to odbiornik z ekranem LCD i podświetleniem LED. Telewizory LED to są ciągle LCD, a różnią się tylko źródłem światła podświetlającego matrycę. Obecnie najbardziej popularne są telewizory z podświetleniem matrycy diodami (LED). Zużywają mało prądu, wyświetlają obraz o bardzo dobrej jakości, oraz są w rozsądnych cenach.
Zasada działania telewizorów LED różni się od LCD źródłem światła podświetlającego matrycę. Diody LED mogą być umieszczone bezpośrednio za ekranem (Full LED) lub jedynie na jego krawędziach (Edge LED).
Wybierajmy telewizory LED z pełną siatką diod z tyłu ekranu, bo krawędziowe podświetlanie LED nie różni się aż tak bardzo od lamp CCFL.

Zalety LED
Satysfakcjonujący kontrast - lepszy niż w LCD.
Głęboka czerń - lepsza niż w LCD, a w Full LED z wygaszaniem strefowym poziom czerni podobny jak plazmowych telewizorach.
Niewielka grubość - gdy diody LED umieszczone są wzdłuż krawędzi telewizora (Edge LED), to grubość całego telewizora może wynosić 2,5 cm.
Niski pobór prądu - mniej o ok. 70% w porównaniu z LCD.
Równomierne podświetlanie - z diodami umieszczonymi bezpośrednio za matrycą osiągnięto równomierne podświetlanie.
Wady LED
Wyższa cena niż za LCD, ale zużycie energii jest mniejsze.
Telewizory OLED

W telewizorach OLED matryca zbudowana jest z maleńkich diod OLED.
Zalety OLED
Szybki czas reakcji: poniżej 0,01 milisekundy (brak smużenia)
Bardzo duży kontrast: około 1 000 000:1
Cienka obudowa: nawet poniżej 1 mm
Dobra jasność: lepsza niż w LCD
Głęboka czerń: możliwość całkowitego wyłączenia poszczególnych pikseli
Niskie zużycie energii: średnio o 30% mniejsze niż w LCD

Światło z diod OLED nie przechodzi przez żadne filtry. Oprócz kolorów RGB (czerwony, zielony, niebieskie) stosuje się również kolor biały.
Szerokie kąty widzenia: dochodzą nawet do 180° Możliwość produkcji zakrzywionych telewizorów
Wady OLED
Wrażliwość na wilgoć - rozszczelnienie obudowy może zniszczyć elementy organiczne w diodach.
Telewizory Smart TV

Coraz bardziej popularne stają się telewizory Smart TV. Jest to telewizor z własnym systemem dostarczającym (Android TV, Firefox OS, Tizen, WebOS) nam usługi operatorów telewizyjnych oraz przez internet.
W tej technologii możemy instalować dodatkowe aplikacje. Oczywiście nie zastąpi to nam komputera, ale sporadycznie możemy skorzystać z serwisów społecznościowych czy przejrzeć wiadomości w necie, bo przeglądanie stron jest męczące ze względu na brak klawiatury. Ale już oglądanie za darmo lub odpłatnie seriali i filmów za pomocą VOD oraz korzystania z innych aplikacji np., YouTube już jest dobrym sposobem spędzania czasu.

Telewizory 3D
Wydawało się, że możliwość oglądania obrazu w 3D podbije rynek telewizorów w tej technologii.
Zaczęły powstawać filmy 3D do odtwarzania na Blu-ray i DVD. Jednak większość wytwórców filmowych i programów telewizyjnych pozostała przy tradycyjnych technologiach. Oglądanie filmu w 3D wymaga specjalnych okularów, a te dobre jakościowo kosztują. Po mimo, że powstały telewizory 3D niewymagające okularów, to ta technologia raczej już się nie rozwinie.
Telewizory z zakrzywionym obrazem zakrzywiony ekran

Ponieważ telewizory w technologii 3D nie zdobyły odpowiedniej popularności, producenci próbują zdobyć rynek obrazem z zakrzywionych ekranów(Curved).
Telewizory Curved są polecane dla oglądania przez jedną, maksymalnie dwóch osób i należy siedzieć na wprost ekranu oraz nie za daleko. Krzywizna ekranów dostępna jest w technologii OLED, LED i LCD. Zakrzywiony ekran ma odczuwanie lepszego wrażenia z oglądania scen telewizyjnych. Pozytywny efekt uzyskamy, oglądając programy jednak na dużych ekranach ("efekt sali kinowej"). Zakrzywienie ekranu zmniejsza ilość refleksów świetlnych.

Zalety
Zakrzywiona matryca jest lepiej dopasowana do ludzkiego pola widzenia, obraz jest bardziej szczegółowy i ma większą głębię. Najlepiej jest, gdy telewizor ustawimy na wysokości wzroku.
Atrakcyjny design telewizorów z zakrzywionym ekranem (Curved).
Wada tych telewizorów to cena i mniejszy kąt widzenia, ale pojawiają się już ekrany o regulowanym zakrzywieniu.