strzałkaPrawda czy nieprawda?strzałka Obalamy mity!

🟢 Antybiotyki z niektórymi bakteriami nie dają rady

PRAWDA

Niektóre szczepy bakterii nie zostaną pokonane nawet przez największe dopuszczalne dla człowieka dawki antybiotyków. Przyczyną tego przeważnie są zbyt częste lub nieprawidłowe stosowanie antybiotyków (np. zbyt wczesne przerwanie leczenia - bo gorączka spadła itp.). Bakterie uruchamiają mechanizmy obronne i antybiotyk nie może dostać się do wnętrza drobnoustrojów.

🔴 Chleb tuczy

NIEPRAWDA

Ostanio nastała moda na nie jedzenia chleba, bo podobno tuczy (wszystko tuczy w dużych ilościach, nawet tona trawy :)). I tak i nie, bowiem w małych ilościach pomaga nawet w gubieniu kilogramów. Energia w postaci węglowodanów pomaga szybciej spalać tłuszcz. Wydłuża sytość i chroni przed nagłym atakiem głodu. 100g chleba to ok. 150 - 250 kalorii i osoby odchudzające się powinny spożywać go dzienie ok. 100 - 150g.

🔴 Przyczyną cukrzycy jest spożywanie cukru

NIEPRAWDA

Czy zachorujemy na cukrzycę, zależy nie od ilości węglowodanów (cukrów) w pożywieniu, ale od tego, czy nasz organizm prawidłowo je wykorzysta. Cukier jest przetwarzany w inny cukier (glukozę) i w takiej postaci przenika do krwi. Z krwi hormon trzustki (insulina) powinna przetransportować glukozę do komórek. Do rozwoju cukrzycy dochodzi, gdy zbyt duża ilość cukru pozostaje we krwi. Są dwie przyczyny cukrzycy: brak insuliny w organizmie (uszkodzona trzustka) lub insulinoodporność (cukrzyca typu 2 - najczęściej zaczyna się po 40 roku życia). To tak w skrócie o cukrzycy.

🟢 Przed grillowaniem, mięso dobrze jest zamarynować.

PRAWDA grillowane mięso

Marynując mięso poprawiamy jego smak, zapach, konsystencję oraz jest bardziej kruche.

🟢 Kręgarskie zabiegi mogą spowodować szkody.

PRAWDA

Zabiegi kręgarskie polegają przeważnie na siłowym nastawianiu kręgów, dysków. Takie ręczne nastawienie może przynieść szybko ulgę, bo nerw nie jest uciskany. Jednak zabiegi te nie leczą schorzeń kręgosłupa. Siłowe nastawianie powoduje mikrourazy i krwawienie w więzadłach, które powodują powstawanie blizn. Jeżeli zabiegi będą powtarzane, to te blizny będą się nawarstwiać, co spowoduje jeszcze większe problemy. Wtedy blizny mogą być usunięte tylko operacyjnie. Jeżeli już zdecydujemy się na zabiegi kregarskie, to powinno zrobić się jeszcze przed nastawianiem badania diagnostyczne. Kręgarz amator często powoduje więcej szkód niż pożytku.

🟢 Kakao nie dla wszystkich jest zdrowe.

PRAWDA cacao

Kakao zawiera składniki, które dla niektórych osób mają zły wpływ na zdrowie, np.kwas moczanowy. Z wiekiem coraz więcej tego kwasu pozostaje w organizmie, który u młodego człowieka jest łatwiej usuwany.
Zalety to: żelazo, potas, miedź, magnez, itp.

góra

🔴 Kawa to szkodliwa używka.

strzałka5 NIEPRAWDA

Kawa nie jest szkodliwa, jest nawet pomocna w wielu przypadkach. Zwiększa zdolność mózgu, usuwa zmęczenie, poprawia nastrój, przyspiesza przemianę materii itp. Dla osoby zdrowej 2 - 3 filiżanki kawy dziennie nie spowoduje jakiegoś dyskomfortu. Nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem, chorych na jaskrę i na wrzody oraz osobom cierpiącym na refluks.

🔴 Każdy tłuszcz nadaje się do smażenia.

NIEPRAWDA

Smalec należy wyeliminować ze względu na dużą zawartość cholesterolu, masło szybko się pali. Do smażenia najlepiej nadaje się oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Smażyć należy jak najkrócej, a najlepiej bez tłuszczu na odpowiednich naczyniach.

🔴 Kwas mlekowy powoduje ból mięśni.

NIEPRAWDA Dawniej tak sądzono, ale badania wykazały, że kwas mlekowy nie jest winowajcą bólu mięśni. Ból powstaje w wyniku drobnych uszkodzeń w strukturze tkanki podczas nadmiernego wysiłku. Kwas mlekowy może przeciwdziałać zmęczeniu mięśni.