Posiadanie działki może być sposobem na przyjemny wypoczynek na łonie natury

Fotografie są mojego autorstwa. Wyrażam zgodę na wykorzystanie ich do swoich celów, pod warunkiem podania adresu tej galerii  🍒 http://alejak.pl/ogrod.html

Wygląd, przeznaczenie i zagospodarowanie zależy wyłącznie od naszej fantazji i wyobraźni. Jeżeli nie musimy dbać o działkę z przymusu, to prace na niej przyniosą nam dużo zadowolenia, poprawią nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Może to być działka z małym nakładem prac: siejemy trawę, robimy nasadzenia drzewek i nasze prace ograniczą się do podstawowej pielęgnacji. Bardzo dobrym pomysłem jest ekologiczna uprawa warzyw i owoców.

Do nawożenia wykorzystajmy organiczny nawóz zrobiony w kompostowniku. Róbmy nawóz wykorzystując odpady z naszej działki oraz stosujmy ekologiczne nawożenie z pokrzyw, skrzypu itp. Własnoręczne wykonanie ogrodzeń, płotków, ławek, huśtawek, altany, domku, studni, kompostownika, rabat, warzywniaka, spowoduje, że nie będziemy się nudzić.
szałas domek

Polska altankami zastawiona

Dla odmiany w ramach wypoczynku można taki domek wykonać.
Materiały budowlane użyte do zbudowania takiego szałasu są dostępne. Można też użyć trochę innych, wg własnej fantazji.

góra
brama z drewna

Drzwi do lasu :)

Materiał: słupki dębowe, deski olchowe, zawiasy, śruby, gwoździe, zasuwa, impregnat. Wykonanie bardzo proste, nie będę opisywał - wystarczy popatrzeć na foto :). Szerokość tej bramy to 3m (1,5m każde skrzydło).

berberys

Przebarwiony krzew berberysu

grzyby borowiki Piękne zbiory jesienne - borowiki
ścieżka z polnych kamieni

Kamienna ścieżka z kamieni polnych

Kamienie są układane bezpośrednio na ziemi 2 cm powyżej jej poziomu. W odstępach między kamieniami ma wyrosnąć dzika leśna trawa, która ma ustabilizować kamienie. Do celowo ma być ułożona do części ogrodowej.
Kocie łby, układanie chodnika z formy

 

Porady ogrodnicze - jak wypoczywać na ogrodzie

Prace ogrodowe mogą relaksować - produkt uboczny to spalone kalorie

płotek rabatowy Wykonanie płotka rabatowego jest banalnie proste i praktycznie bez kosztów. Wystarczy wykorzystać różne gałązki z naszego ogrodu. Ze względu na elastyczność bardzo dobre są witki z leszczyny, wikliny, wierzby, brzozy.

W moim przypadku są to gałęzie z brzozy, sosny i dębu. Może on funkcjonować jako ozdoba naszego ogródka, a równocześnie też pełnić rolę jako podpórka pod różne roślinki. Zabezpiecza ziemię z grządek przed rozsypywaniem się na ścieżki. Płotek stoi już 6 lat, ale niebawem trzeba będzie go uzupełnić lub zrobić nowy.

rabatowy uprawa grządka

Pod roślinami jest ukryty płotek rabatowy. Płotki rabatowe pomagają nam zapanować nad porządkiem w ogrodzie.
Możemy nimi wyznaczyć granice dla kwiatów ozdobnych i warzyw. Jeżeli mamy dużo materiału to możemy takimi niskimi płotkami wytyczyć ścieżki.

Wędzarka drewniana z tunelem ceglanym

wędzarka drewniana Po wejściu do Unii Europejskiej przyjęliśmy szereg różnych przepisów. Wiele jest po prostu bzdurnych, np. o krzywiźnie ogórka. Są i też bardzo wskazane, np. przepis zobowiązujący producentów wędlin do udzielania informacji o składzie wyrobów.

Taka informacja powinna zawierać wykaz składników łącznie z danymi dotyczących obecności wody, dodanych substancji dozwolonych (np. konserwantów), termin przydatności do spożycia, warunki przechowywania, zawartość netto, nazwa producenta. I teraz w większości sklepów tak informacja jest przekazywana klientom w formie druku na opakowaniu towaru, wywieszki przy produkcie. Każda wędlina wyprodukowana przemysłowo posiada około 30 składników!!!! Wobec tego powracam do wyrobu własnych kiełbas, szynek, boczków, które będą miały tylko 3 składniki - mięso, pieprz i zwykła sól do smaku. Czasami dojdzie czwarty składnik - zioła. No i te informacje skłoniły mnie do wykonania prostej wędzarki na własne potrzeby.

Więcej foto z budowy wędzarki i sprawdzone przepisy na wędliny w zakładce  🍖 Wyroby swojskie

Kompostownik

kompostownik

Wykonanie samodzielnie ładnego naturalnego kompostownika jest bardzo łatwe. Należy wybrać tylko odpowiednie miejsce. Najlepiej dalej od miejsca naszego przebywania i częściowo zacienione. Najczęściej jest to róg działki. Oczywiście należy mieć też na uwadze sąsiadów.
Przygotowanie kompostownika do kompostowania odpadów zaczynamy od przygotowania podłoża. Na dno kładziemy rozdrobnione gałęzie, które przysypujemy warstwą ok. 10 cm ziemi lub kompostu. Kompostowane odpady przesypujemy warstwami ziemi.

Należy utrzymywać też odpowiednią wilgotność. Jeżeli uzbieramy już dość wysoką pryzmę to na jej środku można zrobić wgłębienie, gdzie będzie się zbierać woda opadowa, ułatwiająca utrzymanie wilgotności. Przy braku opadów należy od czasu do czasu polać pryzmę wodą.
Dobrze jest też zadbać o napowietrzenie pryzmy. Zniknie nam problem co zrobić z wyplewionymi chwastami, fusami kawy, herbaty, skorupkami jajek, szarej niezadrukowanej tektury, obierkami itp. Również rozdrobnione gałęzie będą dobrym materiałem na próchnicę.

Nie wrzucamy do kompostownika mięsa, kości, słodzonych i solonych odpadów, zarażonych grzybami chwastów, chemikalii. W tym roku dobudowałem jeszcze jedno miejsce na kompostowanie.

Studnia kopana

kręgi studzienne

Przeglądając foto o działce na tej stronie, zauważyliście napewno, że jest tu co podlewać. Ponieważ nie ma tu w pobliżu żadnego ujęcia wód, a dostarczanie wody z dalszej odległości na działkę jest uciążliwe, należało rozwiązać ten problem. Rozpoznanie okolicy pokazało, że poziom wód gruntowych jest wysoki. Wobec tego zapadła decyzja o wykopaniu studni wód gruntowych. Studnia ma mieć max ok. 5 m głębokości.

Od strony urzędowej należało zgłosić ten fakt do starostwa. Po zatwierdzeniu zgłoszenia budowy obiektów lub wykonania prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę pracę należy rozpocząć w ciągu dwóch lat. Oprócz druku zgłoszenia, należy dostarczyć kopię mapy ewidencyjnej. Zgłoszenie było dokonane w 2014 roku i od tamtej pory nastąpiły jakieś zmiany dotyczące takich budowli. Pionowanie studni kopanej na głębokość 5 m można "łapać na oko", jednak lepiej zrobić to dokładnie (unikniemy Krzywej Wieży w Pizie ).
kręgi betonowe, kopanie studni kopana studnia kręgi betonowe, kopanie studni studnia budowa kopana studnia z kręgów kopana studnia

Jeden kręg o średnicy wewnętrznej 90cm (100cm na zewnątrz) i wysokości 58 cm waży ok. 350kg - takiej informacji udzielił mi producent. Dla dwóch osób to jest duży ciężar i wpadłem na pewien sposób, ale o tym później. Mój sprzęt do kopania to: drabina drewniana z platformy widokowej, wiaderka plastikowe, saperka, szufelka, łapka metalowa, linka z zaczepem, pion budowlany mały oraz 4 piony własnego pomysłu. Takie piony wykonałem ze 4 łączników w prosty sposób.

Do każdej śruby przyłożyłem kawałek sznurka i nakręciłem nakrętkę tak, aby powstały uchwyt był na środku (patrz foto). Miałem zamiar zrobić piony z małych butelek plastikowych. Wykonanie też proste. W dnie na środku butelki robimy mały otwór, przez który przeciągamy sznur i zawiązujemy. Dodatkowo możemy nalać trochę wody i zakręcić nakrętkę. Woda pozwoli nam dokładniej określić pion, ponieważ niektóre butelki mają na obwodzie wytłoczone obwódki, do wysokości których nalewamy wodę. Kiedyś dla zabawy zrobię taki pion i wrzucę foto, które dokładniej wyjaśni jego wykonanie. Gdyby kopalina okazała się bardzo twarda, to w odwodzie mam jeszcze toporek i łom. No to do dzieła.
Kręgi zostały przetransportowane w pozycji takiej jak na foto. Pierwszy kręg został przetoczony ręcznie na miejsce kopania studni. Następnie został delikatnie przechylony i przytrzymany w tej pozycji przez jedną osobę, a ja z drugiej strony w miarę możliwości amortyzowałem upadek kręgu na ziemię. Kręg betonowy już leży i wtedy należy obkopać go po obwodzie zewnętrznym ok. 2-3 cm. Można zrobić takie obkopanie przed położeniem kręgu, ale mnie się nie chciało rysować obwodu. Następnie wchodzimy do środka obwodu i kopiemy, podkopując pod kręgiem. Pod kręgiem podkopujemy tak, żeby po za nim było ok. 2-3 cm luzu. Pierwszy kręg wkopany w ziemię, ale wystawł jeszcze ok. 2 cm. Te zostawione dwa centymetry to na deski na którę wtoczyłem drugi kręg. Na pierwszy kręg, na brzeg położyłem gałązki sosny (świeże i suche - najgrubsze grubości kciuka). Gałązki te mają zadanie amortyzować upadek drugiego kręgu. I tak jak przy pierwszym betonie, przechylamy go, jedna osoba przytrzymuje, a druga przechodzi na drugą stronę i przechylamy dalej, aż beton upadnie. Tak zrobiliśmy i wszystko poszło bardzo dobrze, żadnych problemów. Następnie łapką podważyłem beton i wyjąłem resztki gałązek. Kopię dalej, piasek, piasek i nagle przesmyk twardej białej glinki. Następne kręgi położyłem sam. Wkopałem 6 kręgów = 3,5m głębokości. Napływ max wody to 2,5 kręgu (950 litrów) na 5 dni - narazie, zobaczymy jak będzie większa susza. Po wybraniu wody do dna, po jednym dniu studnia napełniona była na 1 krąg.

Rozpalamy ognisko - przepisy

palimy ognisko - przepisy pożarowe

Nie radzę nikomu palić ogniska w lesie. Na działkach w pobliżu lasu należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do przepisów. Ogniska nie możemy rozpalić tam, gdzie nam się to tylko podoba. Po za miejscami wydzielonymi w lasach obowiązuje zakaz grillowania i rozpalania ognisk . Zgodnie z prawem, trzeba zachować 100 m odległości od lasu. Przygotowując miejsce pod ognisko należy je dokładnie oczyścić, a po zakończeniu spalania obficie polać je wodą i zasypać ziemią. Ognisko przez cały czas musi być pod nadzorem. Palenie ognisk na działkach i w przydomowych ogródkach. Spalanie resztek roślinnych na własnej działce może stanowić naruszenie art. 144 k.c. Korzystanie z nieruchomości jest ograniczone poprzez negatywne działania mające szkodliwy wpływ na nieruchomości sąsiednie.

Takim zakłóceniem może być dym, nieprzyjemny zapach, a nawet sama świadomość, że na nieruchomości sąsiedniej pali się ognisko. Zgodnie bowiem z art. 144 kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Kary jakie może zapłacić osoba, która pali duże ognisko na swojej działce. Wytwarzany w procesie spalania dym można spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń takie zachowanie podlega karze grzywny. Jeśli w wyniku pożaru cudze rzeczy zostaną zniszczone, uszkodzone lub staną się niezdatne do użytku, sprawca będzie zagrożony karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu karnego, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, np. doprowadzając do pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu. Obowiązki spoczywające na właścicielu działki znajdującej się blisko lasu. Jeżeli nieruchomość znajduje się w odległości do 100 m od granicy lasu, dodatkowo będą obowiązywać nas przepisy ustawy o lasach oraz rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Ustawa o lasach stanowi bowiem, że w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo. W szczególności jako takie działanie wymienia się rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystanie z otwartego płomienia czy właśnie wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. O wypalaniu traw mowa jest również w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym aktem prawnym w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru.
Spalanie odpadów roślinnych w ogródkach. Właściciele mogą w określonych sytuacjach spalać odpady pochodzenia roślinnego. Zgodnie z jej art. 13 ust. 3 dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych, jeżeli na terenie gminy nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów.

budki lęgowe, karmniki dla ptaków

Budki lęgowe i karmniki dla ptaków

Konstrukcja najczęściej wykonana z drewna i przeznaczona na gniazda, głównie dla ptaków, ale może też być dla nietoperzy, szerszeni i innych zwierząt. Najlepiej nie malować ich, jeżeli już to od zewnątrz oraz dużo wcześniej przed powieszeniem co pozwoli na wywietrzenie i ulotnienie się substancji szkodliwych.
W wewnątrz ścianki powinny być chropowate i dodatkowo umieszczone na nich 2-3 małe listewki pomagające pisklętom dostać się do otworu wlotowo-wylotowego. Ścianki powinny być wykonane z nieheblowanych desek ok. 2-3 cm grubości. Zwykła sklejka i płyty wiórowe nie nadają się, gdyż namakają i rozpadają się. Budka powinna wisieć prawie pionowo, lekko pochylona do przodu, tak by daszek osłaniał otwór wlotowy przed deszczem.

Przednia ścianka powinna być grubsza, utrudnia to dotarcie do wnętrza drapieżnikom i zapewnia dodatkową izolację cieplną. Poza otworem wlotowym budka nie powinna posiadać szpar, które powodują przeciągi. W celu zabezpieczenia piskląt przed drapieżnikami otwór wlotowy powinien znajdować się jak najdalej od dna budki. Patyczek pod otworem jest niepotrzebny, gdyż ułatwia atak drapieżnikom. Ptaki doskonale sobie radzą z wlatywaniem do budek bez żadnych ułatwień. Obicie okolic otworu blachą zabezpiecza go przed rozkuwaniem przez dzięcioły.
Po skończonym lęgu powinna istnieć możliwość oczyszczenia wnętrza budki, w związku z tym jedna z dostępnych ścianek powinna być ruchoma (denko jest niebezpieczne, bo w razie awarii może wypaść całe gniazdo. W mojej budce jest to przednia ścianka, która obraca się na dwóch wbitych z boku u góry gwoździach. Dół jest zabezpieczony również dwoma gwoździami, które można wyjąć w celu odchylenia ścianki przedniej do góry. Jak będę czyścił moją budkę, to zrobię foto ruchomej części. Oczyszczenie budki z zalegającego materiału gniazdowego i resztek organicznych (piór, odchodów, pozostałości pokarmu) zapobiega rozprzestrzenianiu się pasożytów i bardzo często pozwala ją wykorzystać 2 razy w sezonie.
Czyszczenie jest niezbędne po zakończeniu sezonu lęgowego, a wskazane - po każdym odbytym lęgu.
Skrzynki lęgowe służą ochronie gatunkowej, wystawione w odpowiednich ilościach i proporcjach przywracają biorównowagę. Najstarsze skrzynki lęgowe budowano dla pszczół już w starożytności. Na ziemiach polskich budowano je od średniowiecza, które nazywano barciami.
Budkę lęgową należy stabilnie wieszać na drzewie, ścianie domu, altany, wewnątrz balkonu. Przy zawieszaniu na drzewach unikać ustawiania otworów wlotowych od strony zachodniej i południowo-zachodniej, z których najczęściej wieją wiatry i zacinają deszcze.
Ze względu na terytorialność ptaków, budki należy wieszać w pewnych odstępach, np. dla muchołówek 15-30 m, dla sikorek ok. 30-50 m, dla pełzaczy 100 m, dla sów 200-300 m. Zbyt duże zagęszczenie powieszonych skrzynek jest częstym błędem. Tylko niektóre gatunki ptaków (np. szpaki, wróble, mazurki) mogą się przebywać w niewielkiej odległości od siebie. Budki należy wieszać przed 15 marca (dla drobnych ptaków śpiewających) lub jesienią (dla sów). Wiele ptaków, np. szpaki, wyszukuje przyszłych miejsc lęgowych już jesienią. Ze skrzynek pozostawionych na zimę korzystają ponadto wiewiórki, popielice, kuny itp.

Płot zabytkowy :). Skansen

płot zabytkowy, skansen Płotki zrobione rekraacyjnie, nawiązują do starodawnych płotów. Takie płoty służyły kiedyś za "suszarki ubrań i naczyń". Takie otoczenie było częstym motywem w malarstwie. Nie wspomnę już o słynnym płocie Pawlaka i Kargula z filmu "Sami swoi" - premiera w 1967 roku.

Dynia - pomarańczowa jadalna. dynia

Uprawa rabatowa

uprawa rabatowa

Przygotowanie do uprawy warzyw w rabatkach
Wybieramy ziemię na głębokość ok. 20cm i o szerokości max 120cm. Na dno kładziemy tekturę falistą lub z opakowań - to lubią dżdżownice. Następnie kładziemy grube gałęzie z drzew liściastych i przysypujemy warstwą wybranej wcześniej ziemi. Teraz kładziemy drobne gałązki, słomę liście itp.
Robimy rabatkę z desek, którą uzupełniamy warstwą ziemi wymieszanej z kompostem lub ziemią uniersalną ogrodową.

Pozostaje zasianie i posadzenie warzyw - robimy to gęściej niż przy zwykłych grządkach.
Tak przygotowaną rabatkę nie plewimy, tylko wyrywamy większe chwasty. Po zbiorze również nie przekopujemy rabatki.

Pergola

pergola pergola ogrodowa

Można kupić gotową pergolę, ale jak ktoś lubi majsterkować, to może zrobić ją samodzielnie. Wykonanie jest bardzo łatwe, materiały możemy kupić. Pergola widoczna na fotografii jest wykonana z uschniętych młodych sosen i kupionych w markecie listewek oraz metalowych kotew.

Wbijamy w ziemię kotwy mocujące pergolę w rozstawie, jaki nam pasuje.
W kotwy wstawiamy cztery słupki (kołki) i przybijamy pocięte na wymiar listewki. Na zewnątrz pergoli posadziłem bluszcz niezimozielony, bo na jesień ma się przebarwić. Za rok postaram się zrobić foto o ile bluszcz i nie uschnie (warunki pustynne), przyjmie się oraz urośnie.