ogrzewanie mieszkania Okres zimowy oznacza dla nas dodatkowe obciążenie finansowe kosztami ogrzewania. Dlatego przed sezonem grzewczym należy podjąć odpowiednie działania, które zmniejszą koszty ogrzewania. Pod uwagę należy brać remont lub wymianę instalacji grzewczej oraz przeprowadzić analizę przyczyn strat ciepła w mieszkaniach.

Racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej

taryfa wekendowa
euro

Jeżeli chcemy oszczędzać na energii elektrycznej, warto dopasować do swoich możliwości odpowiednią taryfę zużycia energii.
I taryfa występuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 - 13.00 i od 16.00 - 22.00.
II taryfa występuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 - 16.00 i od 22.00 - 6.00. Natomiast w piątek od 22.00 do 6.00 w poniedziałek jest cały czas II taryfa.
Niestety nie wszędzie jest ona dostępna, ale są inne podobne.

Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny znajduje się prawie w każdym domu. Nieświadome użytkowanie go sprawia, że staje się pożeraczem energii. Zwykle wlewamy do niego o wiele więcej wody, niż potrzebujemy.
Niewykorzystana gorąca woda to przecież strata energii. Do zaparzenia herbaty musimy ją ponownie zagotować albo wylejemy ją nalewając nowej co spowoduje również zmarnowanie wody. Gotujmy tyle wody, ile jest ci potrzebne w danej chwili. Dbając o czystość czajnika poprzez regularne usuwanie z niego kamienia zaoszczędzi nam ok.10% energii.

gora
Kuchnia elektryczna

Gotujmy potrawy w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach.
Potrawy o długim czasie gotowania gotujmy szybkowarze (zaoszczędzamy czas i około 40% energii).
Garnki, patelnie powinny mieć dno gładkie i dobrze przewodzące ciepło.

Wielkość garnka winna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej (średnica garnka powinna być o 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej).
Można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania.
W piekarniku elektrycznym nie otwieraj drzwiczek w czasie pieczenia. Wyłącz piekarnik 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku będzie utrzymywać się.
goras
Chłodziarki, lodówki, zamrażarki

Należy dbać o prawidłowy stan uszczelek.
Nie zostawiajmy na dłuższy czas otwartych urządzeń chłodniczych.
Lodówka powinna być ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła i nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Do lodówki wkładamy tylko potrawy ochłodzone i w miarę możliwości w szczelnych pojemnikach.

Ustaw właściwą temperaturę chłodzenia: od 4 - 8°C w lodówce i -18°C w zamrażarce.
Zewnętrzny wymiennik ciepła (drabinka z tyłu lodówki) - raz lub dwa razy do roku należy odkurzyć.
Kupujmy sprzęt chłodniczy w klasie energetycznej A+++.
Oświetlenie energooszczędne żarówka

Gdy przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia używajmy żarówek energooszczędnych, zużywają 5-krotnie mniej energii niż standardowe i w porównaniu ze zwykłymi żarówkami działają 10 razy dłużej.
Nie gaś światła, kiedy opuszczasz pomieszczenie z oświetleniem energooszczędnym na krócej niż 3 min. Zbyt częste włączanie skraca czas życia świetlówki.

Ponieważ żarówki energooszczędne

źle znoszą częste włączanie, dobrze jest gdy w pomieszczeniach posiadamy oświetlenie dwu i więcej żarówkowe oraz włączniki dwu punktowe. Zastosujmy w każdym pomieszczeniu ten sam schemat włączania oświetlenia.
Do każdego pomieszczenia wkręcamy zwykłą żarówkę i żarówkę energooszczędną. W każdym pomieszczeniu pierwszy włącznik zapala nam zwykłą żarówkę, a drugi energooszczędną. Gdy będziemy potrzebowali na chwilę zapalić światło, to włączymy zwykłą żarówkę.

Wydaje to się śmieszne i kłopotliwe, ale zastosowanie tego schematu w krótkim czasie wejdzie nam w nawyk odruchowy i nie będzie sprawiało to nam kłopotu. W ciągu roku zaoszczędzimy na energii.
Koszt żarówek energooszczędnych zwraca się po ok. pół roku, a zależy to od czasu ich użytkowania.
Oczywiście każdy musi dopasować schemat do siebie, tak by nieutrudniał życia mieszkańcom. Można jeszcze zastosować różne żarówki i lampki LED. Np. na korytarzach, klatkach, schodach, garażach można zastosować lampki LED kontaktowe z czujnikiem zmierzchu, które pobierają tylko 0,5W na godzinę energii.
Lampki, żyrandole, kinkiety, żarówki, klosze, plafony.
Używaj jasne, przejrzyste klosze i oprawy.
Dbaj o oprawy i klosze myjąc i odkurzając je gdy się przybrudzą.
Używaj światła punktowego (biurko, łóżko, kuchnia).
Zamiast kliku słabszych żarówek, stosuj jedną mocniejszą żarówkę (żarówki o mniejszej mocy dają mniej światła zużywając tyle samo energii odpowiednik mocniejszej żarówki - np. 2 x 40W = 80W da ciemniejsze światło niż 1 x 80W).
Inne sposoby, np. wykorzystanie światła dziennego.
Wykorzystujmy światło naturalne: myjmy okna, używajmy jasne lekkie firanki i zasłonki dobrze przepuszczające światło.
Maluj ściany na jasne barwy, stosuj jasne podłogi.
Możliwości są bardzo duże, wystarczy pomyśleć i przekonać domowników o racjonalnym używaniu oświetlenia.
do gory

Pralka

Pranie wstępne należy stosować tylko wtedy, gdy pranie jest mocno zabrudzone.
Starać się prać przy max napełnieniu bębna pralki ponieważ przy niepełnej pralce pobierana jest taka sama ilość energii co przy pełnym bębnie
Korzystać z programów eko.
Dobierać odpowiednie temperatury prania (pranie w temperaturze 40°C jest tańsze od prania w 90°C).
Stosować zmiękczacze, odkamieniacze wody oraz dobre proszki i płyny.

Zmywarka

Zmywarka oszczędza trochę energii elektrycznej, wodę, ale najbardziej nasz czas i nasze zdrowie (ręce, nogi, kręgosłup, nerwy - znowu tyle zmywania). Dzięki wysokiej temperaturze ulegają zniszczeniu różne bakterie. Używajmy programów ekonomicznych i szybkiego mycia. Program szybkiego mycia bardzo dobrze sprawdza się zaraz po posiłku, kiedy zanieczyszczenia są świeże (w innym przypadku trzeba stosować mycie wstępne - zraszanie).
Nie kupuj za dużej zmywarki, bo naczynia będą długo w niej stały zanim się zapełni. Istnieje opinia, że zmywarka 60cm jest dobra dla 3-4 osobowej rodziny, a 45cm dla 1-2 osób. Praktycznie dla 4 osobowej rodziny również sprawdza się zmywarka 45 centymetrowa, ale wybór każdy sam musi przemyśleć.
Dobrze gdy zmywarka posiada wewnętrzny wymiennik ciepła, który pozwala odzyskać ciepło z wydalanej gorącej wody (mniej potrzeba energii do zagrzania następnej wody po wstępnym zmywaniu, wody do płukania oraz do osuszania naczyń).

Żelazko i prasowanie

Rozpoczynaj prasowanie od tkanin wymagających niższej temperatury. Unikniesz wówczas niepotrzebnego schładzania żelazka. Ogranicz też funkcję nawilżania, przecież nie zawsze jest potrzebna, a powoduje zwiększenie zużycia energii nawet o 20%. Dbaj o czystość stopki, zabrudzona zwiększy zużycie energii.

do gory strony
Oszczędzanie ciepła związane jest z prawidłowym użytkowaniem pomieszczeń.
Temperatura w pomieszczeniach

Ogranicz ogrzewanie mieszkania do minimum, gdy w nim nie przebywasz (urlopu, wyjazdu na weekend), nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Ponowne nagrzanie pomieszczenia nie trwa długo.
Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, może pojawić się wilgoć i zagrzybienie. Być może będzie konieczność wygrzania mieszkania po powrocie. Grzejniki będą musiały pracować pełną mocą, a w mieszkaniu będzie odczuwalny chłód.

Nie ustawiaj grzejników na maksymalną temperaturę, bo zbyt wysusza powietrze, co źle wpływa na zdrowie i urodę. Obniżenie na noc temperatury o 2-3°C jest korzystne dla zdrowego snu. Obniżenie temperatury o 1°C, to oszczędność ok. 5 - 8% ciepła.
Do ustawienia właściwej temperatury przydatny jest dokładny termometr umieszczony w pokoju z dala od źródeł ciepła i ścian zewnętrznych. Starajmy się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb odbiorców oraz pory dnia.
Okna i drzwi

Okna i drzwi powinny być w miarę szczelne. Stare okna, drzwi balkonowe i wejściowe, jeżeli są nieszczelne, należy wymienić na nowe. Nie szczelne przepuszczają ok. 10 razy więcej ciepła niż ściana.
Nowoczesne okno przepuszcza ciepło 2-2,5 razy. Nowe okna mają też lepsze współczyniki przenikania ciepła. Pamiętaj też o systemach wentylacyjnych w oknach, rozszczelnieniach.

Wentylacja powoduje straty ciepła, ale w dobrze wentylowanym domu żyje się zdrowo (nie ma grzybów) i nie ma wilgoci, która również źle wpływa na oszczędności.
Stare okna były specjalnie zaprojektowane jako nieszczelne. Jeżeli mieszkanie jest bardzo szczelne, to trzeba pamiętać o częstym o wietrzeniu mieszkania.
do gory
Optymalne wykorzystanie ciepła grzejników

Nie zasłaniaj grzejników, meblami, firankami, zasłonami (zalecane jest wieszanie krótkich firan i zasłon nad grzejnikami w okresie grzewczym.).
W miarę możliwości nie suszymy na grzejnikach, ręczników, bielizny, pościeli itp. Takie suszenie ogranicza moc grzejnika nawet do 15%! Grzejnik działa w sposób prawidłowy tylko wtedy, gdy umożliwimy wokół niego swobodny przepływ powietrza.

Usuń ozdobne obudowy grzejników, bo kierują duże części ciepła z grzejnika na ścianę, przez którą przenika ono na zewnątrz. Można zamontować ekrany za grzejnikowe (płyty z materiału izolacyjnego pokryte warstwą materiału, odbijającego promieniowanie cieplne) - dzięki temu strumień ciepła kierowany jest do wnętrza mieszkania, a nie poprzez ścianę na zewnątrz. Wietrzenie pomieszczeń

Mieszkanie należy wietrzyć krótko, lecz intensywnie np. poprzez szerokie otwarcie okien na przeciwległych końcach mieszkania tak, aby wytworzyć przeciąg.
Podczas intensywnego wietrzenia mieszkania należy zakręcić zawór przy grzejniku, aby nie tracić ciepła. W wietrzonym pokoju na 5-10 minut przed wietrzeniem zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach, następnie odsunąć zasłony i firanki, otworzyć szeroko drzwi balkonowe lub okno (najlepiej dwa skrzydła), a po zakończeniu wietrzenia otworzyć grzejnikowe zawory termostatyczne.

Ten sposób wietrzenia zapewni pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracimy ciepła zmagazynowanego w ścianach pokoju i meblach. Nigdy nie należy uchylać lekko lufcików lub okien na długi okres. Efekt takiego wietrzenia będzie odwrotny, nie tylko nie przewietrzymy w sposób prawidłowy pomieszczenia, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są, jak wiadomo, znakomitym akumulatorem ciepła.
Zawory termostatyczne

Zainstaluj termostatyczne zawory grzejnikowe. Umożliwiają dokładne ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniach co pozwoli nam ograniczyć pobór ciepła.


Woda ciepła i zimna - nie marnuj jej!!!
ochrona wody

Nie myj naczyń pod bieżącą wodą! Nie myj pojedynczych naczyń! Myj i płucz w komorach zlewu. Płucz też w zimnej lub letniej wodzie. Najpierw zmywaj naczynia mniej zabrudzone, potem zatłuszczone lub przypalone. Najlepiej jedną komorę napełnić wodą przeznaczoną do mycia, a drugą do płukania. Płukania pod bieżącą wodą raczej unikać.

Inny sposobem jest mycie świeżych (zaschnięte trzeba zmoczyć) naczyń wilgotną nasączoną płynem do zmywania gąbką i opłukanie w komorze. Jak nie przeszkadza nam zastawiona brudnymi naczyniami komora zlewu, w której jest już woda np. po odcedzeniu ziemniaków lub do którego z czasem napuścimy wody przy innej okazji, to takie naczynia będzie łatwiej umyć. Jednak z wielu względów nie należy przesadzać z długim trzymaniem brudnych naczyń w zlewie.
Lepsze korzyści osiągniemy, używając zmywarki do naczyń.
Zmywarka zużywa co najmniej 2 razy mniej wody niż, myjemy ręcznie. Używając środków myjących do zmywarek najnowszej generacji, możemy użyć krótszych programów, ponieważ dobre środki myją wystarczająco. Zmywarkę napełniaj do maximum, a jeżeli musisz umyć mniej, stosuj funkcję np. 1/2 wsadu. Kupując zmywarkę, zwróć uwagę czy posiadają funkcja automatycznej kontroli czystości wody, która umożliwia zmniejszenie zużycia świeżej wody. Ważny też jest wewnętrzny wymiennik ciepła, który pozwala odzyskać ciepło z wydalanej gorącej wody.
Bierz szybki prysznic, a nie kąpiel w wannie. Stosuj perlatory (zmniejszają zużycie wody, nawet o 15-60%). Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia itp. gdy jej nie używasz.
Trzeba ograniczyć pranie pod bieżącą ciepłą wodą. Zamiast spierać plamy przy odkręconym kranie, lepiej napełnić wodą umywalkę bądź miskę i dopiero wtedy prać. Warto też rozważyć wymianę tradycyjnych baterii na jednouchwytowe.
Pobór wody z tradycyjnej baterii wymaga zazwyczaj odkręcenia dwóch pokręteł w celu nastawienia odpowiedniego strumienia i temperatury wody, przez co marnuje się dużo wody. Natomiast uruchomienie baterii jednouchwytowej jest znacznie prostsze i krócej trwa. Fachowcy przekonują, że baterie jednouchwytowe pozwalają zaoszczędzić ok. 30% wody.

Terma i ogrzewacz przepływowy

Terma nagrzewa ograniczoną ilość wody. Po zużyciu trzeba odczekać kilkanaście minut na ponowne nagrzanie. Ogrzewacz grzeje dowolną ilość wody na żądanie. Terma traci ciepło ze zbiornika, gdy jest nieużywana. Ogrzewacz grzeje tylko bieżącą wodę. Terma wymaga małej mocy (gniazdko). Ogrzewacz zwykle wymaga specjalnego podłączenia dużej mocy (zwykle 3 fazy). Ogrzewacz jest bardzo wrażliwy na temperaturę zimnej wody. Gdy w zimie woda jest bardzo zimna, to ogrzewacz może nie dać rady jej ogrzać.

Oświetlenie LED.
oświetlenie ledowe Image by Daniel Agrelo from Pixabay

Obecnie produkowane świetlenie LED jest bezpieczne dla naszych oczu i zdrowia. Pierwsze LED miały chłodniejszą barwę światła niż tradycyjne żarówki i powstawało wrażenie, że emitują więcej niebieskich promieni. Ledy są bezpieczne dla oczu tak jak tradycyjne źródła światła. Jednak najtańsze produkty mogą migotać, powodując szybsze zmęczenie oczu lub ból głowy. Ledy nie zawierają szkodliwych substancji (rtęć czy ołów). Stosowanie oświetlenia LED, to oszczędność energii. Ledy mają dłuższą żywotność.

JAKĄ ŻARÓWKĘ KUPIĆ?

Jakie żarówki są przyjazne dla wzroku?
Żarówki tradycyjne - pomimo zakazu UE ciągle możemy kupić te żarówki jako “antywstrząsowe” lub “przemysłowe”. Wadą tych żarówek jest duży pobór moc i krótka trwałość. Zaletą jest ciepła barwa światła, która jest mniej szkodliwa dla wzroku oraz nie posiada toksycznych substancji.
Świetlówki energooszczędne
Zaletą jest mniejsze zużycie energii oraz dłuższy czas eksploatacji są trwalsze.
Wadą jest najmniej naturalne światło, a świetlówki gorszej jakości migają, powodując zmęczenie oczu oraz przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Zawierają rtęć, emitują promienie UV oraz źle znoszą częste I krótkie włączanie.

Żarówki LED (diodowe)
Bardziej oszczędna żarówka LED 15-watowa daje tyle światła, co 24-watowa świetlówka lub tradycyjna żarówka 100-watowa.
Jednak światło żarówek LED jest cieplejsze niż świetlówek, ale tylko trochę gorsze od tradycyjnej żarówki. Mają dłuższy czas eksploatacji, świecą ponad 15 tys. Nie migają, nie emitują promieni UV, nie potrzebują czasu na rozgrzanie, nie szkodzi im częste włączanie na krótko. Nie mają groźnej rtęci. Wady: są najdroższe.
Jakiej mocy kupić żarówkę?
Jednostka mocy to Wat (W) i kiedyś dla większej ilości światła kupując żarówkę, zwracano uwagę na moc. Obecnie żarówki energooszczędne i ledowe mogą mieć mniejszą moc (W), ale mogą również dawać dużo światła.
Żarówka ledowa o mocy 15W lub świetlówka 24-watowa, dają podobnie tyle samo światła jak stare 100 watówki. Parametrem określającym ilość światła jest lumen (lm). Barwę określa się w Kelvinach (K): ciepła barwa to 2700-3000K.